Vernostný program DiamantBeauty spustený! Registrujte sa TU alebo sa prihláste

Mihalnice

Všetko, čo potrebuješ vedieť o rastovom cykle mihalníc

Posadnutosť krásou a estetikou siaha do dávneho staroveku, kedy ženy v snahe zapáčiť sa používali rôzne doplnky, farby, maste, krémy, či tinktúry na podporu krásneho vzhľadu. Aj dnes je samozrejmosťou, aby žena pôsobila upravene. Základom je prirodzený, no prenikavý pohľad, ktorý môžeme dosiahnuť aj vďaka umelým riasam.

MIHALNICE Z POHĽADU TEÓRIE

Vypadnutie umelej mihalnice spolu s prirodzenou je normálne a úplne bežné. Viete, kedy hovoríme o prirodzenom procese a kedy je na vine zlá aplikácia alebo hygiena?

Bežný človek má na hornom viečku približne 150-200 prirodzených mihalníc, zatiaľ čo spodné viečko zdobí asi 75-100 kusov. Vplyvom genetickej predispozície a výživy sa potom líšia dĺžkou, hrúbkou, zafarbením a odolnosťou.

FÁZY ŽIVOTNÉHO CYKLU MIHALNÍC

Každá riasa resp. mihalnica, rovnako ako vlas, prechádza určitým rastovým cyklom. V prípade mihalníc rozdeľujeme životný cyklus do 3 fáz - anagénna, katagénna a telogénna fáza.

Z praktického hľadiska ide vlastne o cyklus začínajúci rastom mihalnice, prechádzajúci do fázy odpočinku až k poslednému štádiu, kedy mihalnica nie je dostatočne vyživovaná a dochádza k jej strate.

  1. Anagénna fáza, teda fáza aktívneho rastu: Mihalnice sú v tejto fáze približne 30-40 dní. Dĺžka mihalnice je geneticky podnietená, potom sa jej rast prirodzene zastaví. V tejto fáze rastu sa na mihalnicu neodporúča aplikovať umelú riasu. Prirodzený chĺpok totiž zle znáša zaťaženie a výsledkom je zlomenie riasy alebo jej vypadnutie.
  2. Katagénna fáza, teda prechodná fáza: v tejto etape života sa rast mihalnice prirodzene zastaví a dochádza k stagnácii. Druhá fáza pretrváva približne 2-3 týždne. Folikul mihalnice sa v tejto fáze prirodzene zmenšuje.
  3. Telogénna fáza, teda fáza vypadnutia: táto etapa pretrváva približne po dobu 3-4 mesiace. Počas nej sa vo vlasovom folikule pripravuje na rast ďalšia mihalnica, ktorá potom starú riasu prirodzene vytlačí a celý kolobeh rastu sa opakuje. Úplné nahradenie mihalnice zväčša trvá 4-8 týždňov.

STAROSTLIVOSŤ O MIHALNICE

Aby boli mihalnice krásne a zdravé, je potrebné dbať na niekoľko kľúčových faktorov:

- Výživa, teda vyvážený a pestrý jedálniček zložený z čerstvej zeleniny, ovocia, zdravých tukov, strukovín, domácich vajec, rýb, kvalitného prevažne chudého mäsa,

- Pitný režim v podobe čistej vody doplnený o kvalitné bylinné čaje a čerstvé šťavy z nechemicky ošetrovaných plodov,

- Hygiena, teda pravidelné umývanie a jemné čistenie mihalníc a oka, zároveň aj odstraňovanie odumretej kože a kožného mazu,

- Jemná starostlivosť, teda žiadne ťahanie či drhnutie, ktoré môže mihalnice mechanicky poškodiť.


Návod, ako sa správne starať o umelé riasy

Často dostávam otázku, či je aplikácia mihalníc možná aj dlhodobo a bez prestávky na odpočinok a regeneráciu prirodzených rias? Odpoveď je jednoduchá. Ak vám umelé mihalnice aplikuje skutočný odborník, s dôrazom na precíznosť a prirodzený rastový cyklus riasy, aplikácia je možná aj bez prestávok.

Aplikáciou umelých rias je možné docieliť krásny, prirodzený a prenikavý pohľad. Denno-denne tak budeš pôsobiť upravene bez toho, aby si strávila ráno v kúpeľni minimálne pol hodinu času. Ak však žena očakáva naozaj prirodzené mihalnice s dlhou trvácnosťou, mala by staviť na odborníka s kvalitným materiálom. Za takúto službu je ale nutné si priplatiť. Čo teda robiť, aby umelé mihalnice vydržali krásne čo najdlhšie?

4 KROKY K TRVÁCNYM MIHALNICIAM

  1. Mihalnice po aplikácii 24 hodín neumývajte - ak je potrebné, prvý deň použite iba čistú vodu, v žiadnom prípade nie mydlo alebo iný prostriedok, ktoré by mohli poškodiť lepidlo a tým skrátiť životnosť aplikovaných rias. Rovnako sa treba vyhýbať aj bazénom či saunám.
    Pozor! Po tejto dobe je nutné riasy dôkladne čistiť tak, aby nedošlo k infekcii! Mihalnice môžete umývať vlažnou vodou a následne ich vyčesať pomocou kefky. Procedúru opakujte každé ráno. Netreba sa báť straty času, tento postup zaberie ráno naozaj pár sekúnd.
  2. Správna kozmetika - čistiace kozmetické prípravky na starostlivosť o umelé riasy by v žiadnom prípade nemali obsahovať olej alebo iné mastné zložky. Pozor je treba dávať aj pri aplikácii očných krémov.
  3. Nechytať a neťahať - prvé dni po aplikácii môžu byť pre vás nové mihalnice zmenou. Niektoré zákazníčky majú zvyk si ich počas dňa chytať, kontrolovať ťahaným alebo sa s nimi inak pohrávať. Toto neodporúčam nielen kvôli výdrži mihalnice, ale aj pre možné zanesenie baktérií z rúk do oka.
  4. Vodeodolný make-up je tabu - ak sa rozhodnete pre aplikáciu umelých rias, odporúčam vyhnúť sa vodeodolným produktom napríklad očným linkám či tieňom. Tieto je totiž ťažké kvalitne odlíčiť a drsnejší zásah by mohol poškodiť nielen aplikované mihalnice, ale spolu s nimi aj tie prirodzené.


TRVÁCNOSŤ UMELÝCH MIHALNÍC

Štandardná dĺžka, kedy môžu umelé riasy skrášľovať vašu tvár a pohľad je približne 3-4 týždne. Ak je však práca urobená kvalitne, s použitím prvotriedneho materiálu a vrátane správnej poaplikačnej starostlivosti, trvácnosť mihalníc môžete predĺžiť aj na 6-8 týždňov.
V mojom salóne sa zákazníčky môžu vždy spoľahnúť na tú najlepšie odvedenú prácu a použitie prvotriednych materiálov. Zákazníčku zároveň poučím o správnej starostlivosti a teda je najmä na jednotlivcoch, ako dlho zostane výsledok 100%-tný.

Pri aplikácii umelých mihalníc je nutné vždy dbať na prirodzený rast mihalníc, kvalitu použitého materiálu a čistotu pri práci ale aj pri následnej, domácej starostlivosti o mihalnice. Nezabúdajte, že zdravie očí je vždy prvoradé!


Zisti, prečo je dôležitá správna hygiena umelých mihalníc

„Riasy si nečistím, pretože nechcem aby vypadli!" S touto vetou sa v mojom salóne diamantbeauty.sk stretávam naozaj často. Musím však konštatovať, že tento prístup je absolútne nesprávny a aj nebezpečný. Vo výsledku nedostatočnou hygienou rias skracujete ich trvácnosť a dokonca môže dôjsť k závažnej infekcii oka. V dnešnom článku vám preto načrtnem zopár bodov, prečo je správne čistenie umelých mihalníc kľúčové.


DÔVODY, PREČO JE PRAVIDELNÉ ČISTENIE MIHALNÍC NEVYHNUTNÉ

  1. Estetická stránka - nečistené umelé riasy po pár dňoch začnú pôsobiť špinavo, zlepene, budú ťažšie, popadnuté a mdlé. Umelá riasa, rovnako ako prirodzená je tým pádom viac zaťažená a výsledkom môže byť vypadnutie oboch mihalníc naraz.
  2. Zdravotná stránka - u žien, ktoré nemajú dostatočnú hygienu umelých rias dochádza častejšie k zápalom, alergickým prejavom, začervenaniu očí a pokožky, svrbeniu či páleniu očí. Podráždenie môže byť dočasné, no pri neriešení problému môže dôjsť až k chronickým ťažkostiam s dlhou dobou liečenia.
  3. Kožný maz - nahromadený kožný maz nielen zaťažuje riasu a zachytáva na seba zvýšené množstvo nečistôt, ďalším problémom je aj zlá priedušnosť pokožky. Výsledkom sú upchaté póry, nedostatočná výživa pokožky očí a podráždenie.
  4. Baktérie a vírusy - zlou hygienou očí a mihalníc si koledujeme o vážnu infekciu spôsobenú baktériami a vírusmi, ktoré majú v nečistom prostredí výborné podmienky na množenie. Patrí sem napríklad blefaritída, keratitída alebo infekcia roztočom zvaným Demodex, ktorý sa živí odumretými čiastočkami kože.
    Najčastejšími prejavmi infekcie spôsobenej týmto parazitom sú začervenanie, opuch, svrbenie až pálenie okolia očí a strata rias vrátane prirodzených mihalníc.

APLIKÁCIA MIHALNÍC U SKÚSENÉHO ODBORNÍKA

Nesprávna hygiena umelých mihalníc môže spôsobiť nielen ich predčasné vypadávanie, ale aj závažnejšie infekcie očí, ktoré pri neliečení môžu prejsť až do chronických problémov a trvalého poškodenia oka. Vždy sa preto dôkladne držte rád a starostlivosti, ktorú vám vysvetlím počas sedenia v mojom salóne.

Ak sa rozhodnete pre aplikáciu umelých rias, dôverujte iba skutočným odborníkom, s náležitým vzdelaním a potrebnou praxou. Oči sú totiž veľmi citlivý orgán a pri neodbornom zásahu alebo vplyvom zlej hygieny a starostlivosti môže vzniknúť vážny zdravotný problém. Verte, že za svoju 10 ročnú prax som toho videla naozaj veľa a mnohých žien mi bolo úprimne ľúto.

Absolútnou samozrejmosťou je aj 100%-tná čistota salóna, materiálu a pomôcok, s ktorými kozmetička pracuje. Bohužiaľ, z aplikácie umelých rias sa stal biznis a často je normálne v salónoch pracovať na kvantitu, nie kvalitu. V konečnom dôsledku tak z nečistého prostredia môžete získať infekciu od inej zákazníčky. A presne toto sa v mojom salóne nikdy nestane!
Na záver len malá rada, pri výbere kozmetičky dva krát merajte a raz režte!


Odstránenie umelých mihalníc: Ako na to?

Ak sa z akéhokoľvek dôvodu rozhodnete, že je načase umelé riasy resp. mihalnice odstrániť, nikdy sa nepokúšajte robiť to nasilu a vyhľadajte odborníka www.diamantbeauty.sk. Aké sú vhodné a nevhodné možnosti odstránenia umelých mihalníc?

NEVHODNÉ SPÔSOBY ODSTRÁNENIA

Umelé riasy resp. mihalnice vplyvom prirodzeného životného cyklu mihalnice postupom času vypadnú samé. Ak sa však rozhodnete pre predčasné odstránenie, v žiadnom prípade sa o to nepokúšajte sama.

Akékoľvek mechanické pôsobenie môže poškodiť mihalnicu alebo jej korienok, čím dochádza k oslabeniu, zlomeniu a strate riasy. Mihalnice preto nikdy neťahajte a nedrhnite.
V krajných prípadoch môže pomôcť aplikácia olivového, kokosového, alebo iného kvalitného oleja, ktoré môžu uvoľniť lepidlo a tým aj umelú mihalnicu. Ani toto však nie je pravidlom a to najmä pri použití kvalitných lepidiel a dobre odvedenej práci.


VHODNÝ SPÔSOB ODSTRÁNENIA

Pre odstránenie mihalníc bez poškodenia prirodzenej mihalnice odporúčam vždy vyhľadať kozmetičku, ktorá mihalnice aplikovala. Ona totiž najlepšie vie, aký materiál na lepenie použila.

Odstraňovač, rovnako ako samotné lepidlo by nemali obsahovať nebezpečné chemikálie ako formaldehyd a iné látky, ktoré môžu spôsobiť alergickú reakciu alebo podráždenie oka.

Proces odstránenia je nasledovný:

- Oči a okolie očí sa vyčistí,
- Na lepenú časť na aplikuje odstraňovač lepidla na riasy a nechá sa niekoľko minút pôsobiť,
- Následne kozmetička pinzetou jemne vyberá uvoľnené umelé riasy jednu po druhej tak, aby nepoškodila kvalitu prirodzenej mihalnice.

Po odstránení mihalníc vždy odporúčam použiť kvalitné séra alebo oleje na výživu mihalníc a to najmä počas noci, kedy majú možnosť regenerovať sa, posilniť a pripraviť sa na ďalšiu možnú aplikáciu , prípadne iný druh zákroku či kozmetickú procedúru.

Napíšte recenziu tu: 1. Google (kliknite na odkaz) a 2. Google (kliknite na odkaz)